Parafialny Zespół Caritas pełni dyżury:

ŚRODA - 16.00 – 17.30

SOBOTA – 9.30 – 11.00

Caritas to miłość, określony rodzaj miłości - miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca. Do takiej miłości – pomocy względem wszystkich potrzebujących, ubogich i słabych bez oglądania się na rasę, wyznanie, narodowość czy stopień winy, wzywa i uzdalnia chrześcijan Jezus Chrystus. Miłość tak pojęta nie może stawiać wspieranemu nieodzownych wymagań, a nierzadko też obyć się bez profesjonalnych umiejętności. Jednak w pierwszej kolejności i hierarchii pozostaje proste otwarcie na zgnębioną siostrę lub brata

W dniu 17 listopada 2014r. w naszej parafii został powołany Parafialny Zespół Caritas i rozpoczął swoją działalność charytatywną. W skład zespołu wchodzą 22 osoby, które wyraziły chęć pomagania, poświęcania swego czasu i umiejętności dla potrzebujących.


Wolontariusze Parafialnej Caritas zaangażowani w pomoc dla najbardziej potrzebujących, czynią to z wielką miłością ucząc się wzajemnego noszenia brzemienia, starając się dawać świadectwo bez sukcesów. Parafialny Zespół Caritas skupia wokół idei miłosierdzia przede wszystkim osoby dorosłe.
Wolontariusze PZC zajmują się niesieniem duchowej i materialnej pomocy potrzebującym na terenie swej parafii. Pod przewodnictwem proboszcza inicjują dzieła charytatywne parafii, szerzą ideę miłosierdzia chrześcijańskiego oraz podejmują działania na rzecz ubogich i potrzebujących wsparcia.

ROK 2023 - AKTUALNOŚCI

Tornister pełen uśmiechów 2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najbardziej potrzebującym takiego wsparcia dzieciom z terenu naszej parafii i archidiecezji łódzkiej.

Najpotrzebniejsze artykuły szkolne to: zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśma klejąca, klej, piórniki, okładki na zeszyty.

Dostępne są dedykowane akcji papierowe torby, które możemy odbierać pod chórem Zakupione artykuły szkolne należy przynieść w torbie do parafii najpóźniej do niedzieli, 27 sierpnia br., do kancelarii lub punktu Caritas.

22 kwiecień 2023r.  Dzień Dobra to radosne święto pomagania – wyjątkowy czas dla wolontariuszy i wszystkich, którzy uczestniczą w dziełach miłosierdzia Caritas!

To dzień, w którym szczególnie dostrzegamy, że dobro jest w nas, że #DobraJestWięcej!

Hasłem Dnia Dobra jest słowo „spotkanie”, które kryje piękną etymologię „tkanie”. 

Z tej okazji Wolontariusze Grupy Caritas zorganizowali "spoTKANIE" - piknik podczas, którego odbył się koncert scholi dziecięcej, tańce lednickie konkursy, grill, słodki poczęstunek i wiele innych atrakcji.  Nasz Dzień Dobra był spoTKANIEM: z Chrystusem, z braćmi i siostrami, z samym sobą.Pokazaliśmy, że #DobraJestWięcej!

Dziękujemy wszystkim, którzy  dołączyli do wspólnego radosnego świętowania!


Jałmużna Wielkopostna Caritas 2023


Po raz kolejny na Wielki Post Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotowała kampanię zachęcającą do ożywienia tradycji jałmużny wielkopostnej. Dla realizacji kampanii Caritas przekazała do parafii archidiecezji łódzkiej i Szkolnych Kół Caritas 30 tysięcy tekturowych skarbonek.

Datki zbierane w ramach jałmużny przeznaczone są na pomoc seniorom, osobom chorym i ubogim w parafii, świadczoną przez Parafialne Zespoły Caritas, bądź przez inne grupy parafialne. Do skarbonki wrzucamy drobne datki, które może wydalibyśmy na jakieś przyjemności, których odmówimy sobie w Wielkim Poście.

 Kolorowa skarbonka to dobra pomoc dla rodziców, którzy uczą swoje dzieci postawy jałmużny. Dzieci chętniej wrzucają drobne kwoty do skarbonki, która od początku Wielkiego Postu stoi w ich pokoju. Z tych naszych małych darów na Wielki Post dzieją się potem dobre rzeczy i to nie gdzieś daleko, ale właściwie pośród nas, w naszej parafii czy szkole, bo Jałmużna wielkopostna Caritas jest konkretnym wsparciem, którego lokalna wspólnota udziela swoim potrzebującym.

Skarbonki, które od początku Wielkiego Postu można zabrać do domu ze swojego kościoła, wrócą wypełnione do parafii w Wielkim Tygodniu, w Niedzielę Miłosierdzia, bądź w innym określonym przez duszpasterzy terminie. Zgromadzone w ten sposób środki będą wykorzystane lokalnie – w parafiach lub szkołach, które przystąpiły do kampanii.


ROK 2022 - AKTUALNOŚCI

2 i 3 grudnia, odbędzie się kolejna, 21 zbiórka pod hasłem „Tak. Pomagam!”.

Cukier, olej, kasza, makaron, kawa, herbata… Tymi i podobnymi produktami będzie można się podzielić z potrzebującymi, robiąc zakupy w najbliższy piątek i sobotę, w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Podczas zakupów wystarczy wrzucić do ustawionego w sklepie koszyka Caritas żywność o długim terminie przydatności do spożycia.

We wtorek 29 listopada odbyła się msza święta w intencji wolontariuszy PZC I SKC. Po mszy odbyło się spotkanie  przedstawicieli Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas z regionu.
W spotkaniu uczestniczył ks. Sebastian Krawczyk-Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Pani Katarzyna Sakieta kierownik Biura Wolontariatu Caritas. Opieką duszpasterską  wolontariuszy otoczył ks. Proboszcz.

13 listopada VI ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

„Chrystus dla was stał się ubogim” (por. 2 Kor 8, 9)

Niech ten VI Światowy Dzień Ubogich  stanie się okazją łaski, aby uczynić rachunek sumienia osobisty oraz wspólnotowy i zapytać się, czy ubóstwo Jezusa Chrystusa jest naszym wiernym towarzyszem życia.

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia w 2017 roku, „(…) aby wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących” – jak wyjaśniał w swoim orędziu na I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty zaprosił wtedy „mężczyzn i kobiety dobrej woli, do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności”.

Zapraszamy po raz kolejny do włączenia się w akcję „ Tytka charytatywna” to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przekazujemy potrzebującym pomocy z naszej parafii. Zebrane w ten sposób dary mogą być przekazane ubogim w parafii w postaci paczek. Niech to nasze zaangażowanie będzie spełnieniem prośby papieża Franciszka.

Tradycyjnie, jak co roku członkowie Parafialnego Zespołu Caritas udali się z posiłkiem
do pielgrzymów.


Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Na codzienne zakupy” wspierającego osoby starsze, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. W jego ramach potrzebujący seniorzy otrzymują kartę na zakupy do Biedronki, uzupełnianą przez 10 miesięcy kwotą 160 złotych.


Tornister pełen uśmiechów

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najbardziej potrzebującym takiego wsparcia dzieciom z terenu naszej parafii oraz archidiecezji łódzkiej. Mimo wsparcia socjalnego gwarantowanego przez państwo, w związku z rosnącą inflacją, coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy w postaci wyprawki szkolnej. Za pośrednictwem parafii i naszej Caritas pomoc trafi do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 18 lat.

Najpotrzebniejsze artykuły szkolne to: zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśma klejąca, klej, piórniki, okładki na zeszyty

.

W piątek i sobotę, 25 i 26 marca 2022 roku, Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kolejną zbiórkę żywności w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej zbiórka zostanie przeprowadzona w 53 sklepach sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Dino, POLOmarket i Intermarche, ale również mniejszych sieci handlowych i lokalnych placówkach w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Pabianicach, Bełchatowie, Łasku, Aleksandrowie Łódzkim, Poddębicach, Rokicinach, Moszczenicy, Ozorkowie, Dobroniu, Koluszkach, Ksawerowie i Rzgowie. W zbiórkę zaangażuje się 400 wolontariuszy z Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas, Biura Wolontariatu i Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas.

Podczas zbiórki wolontariusze Caritas zbierać będą artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu: herbata, mleko, napoje, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, konserwy, olej, bakalie oraz słodycze dla najmłodszych. Zebrane artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla Parafialnych Zespołów Caritas i dla placówek Caritas, w których prowadzone jest dożywianie dzieci i dorosłych.


Jałmużna Wielkopostna Caritas 2022

Po raz kolejny na Wielki Post Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotowała kampanię zachęcającą do ożywienia tradycji jałmużny wielkopostnej. Dla realizacji kampanii Caritas przekazała do parafii archidiecezji łódzkiej i Szkolnych Kół Caritas 30 tysięcy tekturowych skarbonek.

 Datki zbierane w ramach jałmużny przeznaczone są na pomoc seniorom, osobom chorym i ubogim w parafii, świadczoną przez Parafialne Zespoły Caritas. Do skarbonki wrzucać będziemy drobne datki, które może wydalibyśmy na jakieś przyjemności, których odmówimy sobie w Wielkim Poście.ROK 2021 - AKTUALNOŚCI

Drzewko Serc

18 grudnia odbyło się rozdanie prezentów z Drzewka Serc.
 

Tytka charytatywna 2021

 "Tytka charytatywna" – to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przekazujemy potrzebującym pomocy w naszym otoczeniu lub przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary mogą być przekazane ubogim w parafii w postaci paczek. Niech to nasze zaangażowanie będzie spełnieniem prośby papieża Franciszka, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi, jako konkretny znak braterstwa.


V Światowy Dzień Ubogich 2021

W niedzielę, 14 listopada, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy V Światowy Dzień Ubogich.

Jak tłumaczy papież Franciszek w orędziu na V Światowy Dzień Ubogich – obecność ubogich wśród nas jest ciągła, ale nie może doprowadzić do przyzwyczajenia, które staje się obojętnością, lecz powinna zaangażować nas do bezwarunkowego dzielenia się życiem. Biedni nie są osobami „zewnętrznymi” dla wspólnoty, ale są braćmi i siostrami, z którymi dzieli się cierpienie po to, by przynieść ulgę w ich ciężkiej sytuacji oraz ich marginalizacji, ażeby została im przywrócona utracona godność, a także po to, by zabezpieczyć im konieczne włączenie społeczne - pisze papież. We wrześniu nasi podopieczni otrzymali od ks. Proboszcza poświęcone różańce wraz z zaproszeniem do modlitwy.Tradycyjnie, od kilku lat członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w dniach 11,12,13 sierpnia wspierali pątników posiłkami.

   

Zamiast wolontariuszy – wystawione kosze, w których można będzie zostawić część zakupów. Mimo pandemii Caritas wciąż organizuje pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących. Już 19 i 20 marca 2021 roku każdy może przyłączyć się do akcji prowadzonej w całej Polsce. Produkty o długim terminie przydatności można będzie przekazać na rzecz podopiecznych Caritas w 500 sklepach sieci Lidl. Do koszy ustawionych za linią kas najlepiej włożyć cukier, olej, kaszę, ryż, makaron, czekoladę, ciastka, cukierki, herbatę, kawę, itp. Na terenie archidiecezji łódzkiej zbiórka zostanie przeprowadzona w 39 sklepach sieci Lidl w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Bełchatowie, Łasku, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Brzezinach, Konstantynowie Łódzkim, Ozorkowie, Pabianicach, Rzgowie i Zgierzu.

Ze względu na sytuację epidemiczną zbiórka odbędzie się bez udziału wolontariuszy. Tym razem pracownicy Caritas i wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas ograniczą się jedynie do odbioru zebranych w sklepach artykułów spożywczych. Przekazana żywność, w postaci paczek, trafi do najbardziej potrzebujących jeszcze przed Wielkanocą.


30 tysięcy tekturowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku zebrane pieniądze  przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 15. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 17 lutego 2021 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas. Jałmużna Wielkopostna ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony drugiej osobie, okazane wsparcie duchowe i zwykłą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
 
Skarbonki będą dostępne w parafiach archidiecezji łódzkiej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas). Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do skarbonek.
 
Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki wrócą do kościołów parafialnych. W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do Parafialnego Zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii, które bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do potrzebujących pomocy seniorów.


 


ROK 2020 - AKTUALNOŚCI

W październiku 2020 roku zespół brał udział w Mikrograncie" Ikony Światowych Dni Młodzieży - Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego-Salus Populi Romani.

  

W piątek i sobotę, 25 i 26 września 2020 roku, Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kolejną, osiemnastą zbiórkę żywności  w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce. Na terenie naszej archidiecezji zbiórka zostanie przeprowadzona w kilkudziesięciu sklepach sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Tesco,  POLOmarket czy Kaufland, ale również mniejszych sieci handlowych i lokalnych placówkach w Łodzi oraz okolicznych miejscowościach archidiecezji łódzkiej. W zbiórkę zaangażuje się prawie kilkuset wolontariuszy z Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas.

Podczas zbiórki wolontariusze Caritas zbierać będą artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu: herbata, mleko, napoje, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, konserwy, olej, bakalie oraz słodycze dla najmłodszych. Zebrane artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla Parafialnych Zespołów Caritas i dla placówek Caritas, w których prowadzone jest dożywianie dzieci i dorosłych.

Po raz 12. rusza akcja „Tornister pełen uśmiechów” Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do wsparcia dzieci i młodzieży, którzy potrzebują naszej pomocy u progu nowego roku szkolnego.

 

Dzięki państwa ofiarności 4 dzieci z naszej parafii otrzymała wypełniony tornister.


W dniach 11,12,13 sierpnia członkowie PZC dowozili posiłek pielgrzymom. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem, Caritas w Polsce uruchomiła kampanię #PomocDlaSeniora. Na start akcji, skierowanej do osób starszych, które w obecnej sytuacji wymagają szczególnej troski i opieki. W ramach tej akcji 25 seniorów z naszej parafii otrzymało paczkę żywnościową.

30 tysięcy tekturowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku zebrane pieniądze  przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 14. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 26 lutego 2020 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.                         

Jałmużna Wielkopostna ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony drugiej osobie, okazane wsparcie duchowe i zwykłą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Skarbonki będą dostępne w parafiach archidiecezji łódzkiej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas) lub w szkołach podczas lekcji religii (szczególnie tam, gdzie działają szkolne koła Caritas). Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do skarbonek.

Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki wrócą do kościołów parafialnych. W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do Parafialnego Zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii, które bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do potrzebujących pomocy seniorów.


W styczniu członkowie naszego Zespołu brali udział w spotkaniu opłatkowym Caritas
archidiecezji łódzkiej. 


ROK 2019- AKTUALNOŚCI

9 grudnia odbyła się uroczysta msza święta z okazji Dnia Wolontariusza regionu Tomaszewskiego, po mszy byl poczęstunek, nie zabrakło również wesołej zabawy.
W dniach 7 i 8 grudnia wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas oraz młodzież ze Szkolnych Kół Caritas włączyli się w Ogólnopolską Akcję zbiórki żywności " TAK POMAGAM"Wspólny obiad był podsumowaniem akcji "Tytka Charytatywna".
Współorganizatorami III Światowego Dnia Ubogich w naszej parafii byli: Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas, , ks. Proboszcz Zygmunt Nitecki, Pani Teresa Ogórek - Prezes Fundacji Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego, Państwo Anna i Jan Chodera "Małe Co Nieco" oraz  Pani Zofia Mordaka.


10 listopada członkowie Parafialnego Zespołu Caritas rozprowadzali rogale Świętego Marcina.

19 października
członkowie naszego Zespołu brali udział w skupieniu PZC w Porszewicach.W dniach 20 - 21 września zespół brał udział w akcji "Kromka chleba dla sąsiada".

 Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w akcję „ Tornister pełen uśmiechów”.
Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi. Wyprawki szkolne zebrane w ramach tej akcji trafią do dzieci i młodzieży białoruskiej w większości z polskimi korzeniami

Tornister można pobrać w punkcie Caritas od poniedziałku do piątku w godz: 16.00 do 17.30, sobota w godz. 9.30 do 11.00.

12 sierpnia tradycyjnie już Zespół Caritas z naszej parafii wyruszył do Cielętnik z ciepłym poczęstunkiem dla Pielgrzymów 203 Pieszej Tomaszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.


8 czerwca odbył się już piąty piknik rodzinny "Ja, mama, tata z Panem Bogiem się brata", którego gospodarzem był ks.proboszcz Zygmunt Nitecki. Piknik poprowadziła grupa młodzieżowa EFFATHA. Tradycyjnie księża posługujący w naszej parafii zatańczyli tańce lednickie. Głównym sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe. Dzięki ofiarności Fundacji Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego nie zabrakło potraw z grilla oraz słodkiego poczęstunku. Zarówno dzieci, młodzież oraz osoby starsze miały zapewnione atrakcje. Na koniec pikniku odbyło się losowanie nagród.


W dniach 29 i 30 marca odbyła się XVI Zbiórka Żywności Caritas w Polsce. Nasz zespół również brał udział wspólnie z SKC SP nr 1.
Do akcji włączyli się wolontariusze z I LO, ZSP nr 1, ZSP nr 8. Dziękujemy!

ROK 2018 - AKTUALNOŚCI
12 grudnia odbyła się uroczysta msza św. w intencji wolontariuszy PZC i SKC z regionu tomaszowskiego, którą sprawował ks. Mariusz Turczyński. Po mszy wolontariusze spotkali się z ks. Sebastianem Krawczykiem zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej.


" Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał"(Ps 34,7)
  18 listopada obchodziliśmy II Światowy Dzień Ubogich, członkowie naszego Zespołu wspólnie z osobami objętymi pomocą przez naszą parafię spotkali się przy herbacie i ciastku.

 Po raz kolejny 11 listopada członkowie Parafialnego Zespołu Caritas rozprowadzali Rogale Świętomarcińskie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na posiłki dla dzieci z naszej świetlicy.


W dniach 20-21 października wolontariusze naszego Zespołu brali udział w  skupieniu Parafialnych Zespołów Caritas w Ośrodku Konferencyjno - Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. Wolontariusze uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez osoby zaangażowane w pracę Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Szkolenie "Mapa potrzeb i zasobów" dotyczyło pomocy, którą udzielają ośrodki pomocy społecznej z przeniesieniem ich na potrzeby i problemy w swoich parafiach. Kolejne szkolenie nawiązywało do tematu przetwarzania i zabezpieczania danych osobowych RODO. Opieką duszpasterską otoczył zebranych ks. Sebastian Krawczyk


Nasz Parafialny Zespół Caritas realizuje innowacyjny projekt "Sztafeta Pokoleń".


Uczestniczymy w projekcie "Wolontariat na miarę", którego celem  jest rozwinięcie oraz wzmocnienie potencjału 15 parafii archidiecezji łódzkiej poprzez podnoszenie kompetencji obecnych i przyszłych wolontariuszy - członków Parafialnych Zespołów Caritas, co pozwoli na wzrost zaangażowania i mądrego pomagania społeczności lokalnej.
21 i 22 września 2018 włączyliśmy się do akcji "Kromka chleba dla sąsiada"12 sierpnia Zespół Caritas z naszej parafii wyruszył do Cielętnik z ciepłym poczęstunkiem dla Pielgrzymów 202 Pieszej Tomaszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.


Piknik rodzinny " Ja, mama , tata z Panem Bogiem się Brata"

Dzięki życzliwości Księdza proboszcza Zygmunta Niteckiego już po raz czwarty 9 czerwca w naszej parafii odbył piknik rodzinny " Ja, mama, tata z Panem Bogiem się Brata". Wszyscy mogliśmy się spotkać i świętować. Księża posługujący w naszej parafii czynnie brali udział w naszym pikniku. Dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Bańczyka  atrakcją dla uczestników były przejażdżki motorem z czasów wojennych - motor prowadził sam ksiądz proboszcz oraz prezentacja rowerów poziomych Pana Damiana Strzelczyka właściciela Firmy DS Bikes . Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt "Zielona Zagroda" Pana Zbigniewa Melki z Prymusowej Woli . Wyjątkowym urozmaiceniem naszego pikniku były tańce lednickie w wykonaniu Ks. Włodzimierza, Ks. Mariusza z grupą młodzieży EFFATHA i diakona Kamila.  W trakcie trwania pikniku dla wszystkich, dużych i małych zostały przygotowane atrakcje: quizy, gry integracyjne, konkursy, zabawy, malowanie domków i twarzy. Oczywiście tradycyjnie nie mogło zabraknąć potraw z grilla, jak również słodkiego poczęstunku. Na zakończenie spotkania odbyło się losowanie nagród - główną nagrodą był rower.

Wszystkim sponsorom oraz osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego pikniku składamy serdeczne podziękowania, a w szczególności księdzu proboszczowi Zygmuntowi Niteckiemu za wielkie serce.
Dziękujemy:

Ks. Mariuszowi Turczyńskiemu i grupie młodzieży ze wspólnoty EFFATHA
Ks. Włodzimierzowi Moraczewskiemu i diakonowi Kamilowi Gregorczykowi
Panu Jackowi i Panu Krzysztofowi Lechowskim właścicielom hurtowni „Romstom” za ufundowanie I nagrody
Panu Zenonowi Łaskiemu właścicielowi firmy EZBUD za użyczenie placu
Panu Krzysztofowi Iskierce Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej oraz strażakom za prezentację sprzętu pożarniczego
Pani  Beacie  Starnawskiej właścicielce Party Pizza za ufundowanie talonów na pizzę
Panu Zbigniewowi Melka właścicielowi  „ Zielonej Zagrody”
Panu Damianowi Strzelczykowi właścicielowi firmy DS BIKES – za prezentację rowerów poziomych
Panu Włodzimierzowi Bańczykowi za prezentację motocykla z okresu wojennego
Panu Grzegorzowi Przedborze za nagłośnienie
oraz wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie naszego pikniku.


W dniach 9-11 marca odbyły się rekolekcje dla maturzystów. Parafialny zespół Caritas przygotował poczęstunek dla uczestników rekolekcji.
W lutym odbyło sie spotkanie PZC i SKC z regionu, poprzedzone mszą świętą, którą w intencji wolontariuszy SKC i PZC sprawował ks. Sebastian Krawczyk zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej


6 stycznia
Zespół Caritas rozprowadzał kredę i kadzidła.
ROK 2017 - AKTUALNOŚCI

17 grudnia nasz zespół przygotował spotkanie opłatkowe dla pielgrzymów 201 pieszej Pielgrzymki

16 grudnia odbyła się uroczysta msza  święta w intencji darczyńców, którzy włączyli się w akcję " Drzewko Serc" . Dzieci po mszy otrzymały paczki.


8 - 9 grudnia PZC Caritas wraz ze SKC ze szkoły nr 14 i nr 1 brał udział w 12 edycji Zbiórki Żywności
" TAK POMAGAM"


11 listopada 2017 członkowie Parafialnego Zespołu Caritas rozprowadzali Rogale Świętomarcińskie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na posiłki dla dzieci z naszej świetlicy.W dniach 21 - 22 października 2017 członkowie grupy Caritas z naszej parafii brali udział w skupieniu Parafialnych Zespołów Caritas, które odbyło się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym
w Porszewicach.


Zapraszamy do włączenia się do kolejnej edycji akcji charytatywnej pod hasłem:
„ Tornistr pełen uśmiechów”.
Celem akcji jest skompletowanie i przekazanie najuboższym dzieciom
z naszej parafii wyprawek szkolnych.
Puste plecaki można odebrać z punktu Caritas codziennie od godz 16.00 do 17.30

12 sierpnia Zespół Caritas z naszej parafii wyruszył do Cielętnik z ciepłym poczęstunkiem dla Pielgrzymów 201 Pieszej Tomaszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Drodzy Przyjaciele!
Pragniemy poinformować, że wniosek „Nakręć się na wolontariat” złożony przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej do Fundacji Lotto w ramach projektu „odLOTTOwa jazda z OSHEE” przeszedł wstępną eliminację i dostał się do 2 etapu konkursu!
 Celem projektu jest pozyskanie funduszy m.in. na stworzenie aplikacji dla wolontariuszy. Aby otrzymać dofinansowanie potrzebne jest Wasze wsparcie!  
Drugi etap polega na przejechaniu na rowerach jak największej liczby kilometrów w terminie od 3 lipca 2017 (0:00) do 15 września 2017 (24:00).
Dofinansowanie otrzymają tylko 4 projekty, na rzecz których zostanie wyjeżdżonych,
właśnie na rowerze, najwięcej kilometrów.
Serdecznie zapraszamy do drużyny Caritas!

Jak to zrobić?
1. Zainstalować aplikację Endomondo w telefonie/tablecie.
Uwaga - może nie działać z systemem Windows.
2. Wejść na stronę: https://www.endomondo.com/teams/33637127 i kliknąć "DOŁĄCZ".
3. Za każdym razem, przed rozpoczęciem jazdy na rowerze uruchomić aplikację Endomondo, a po zakończeniu jazdy wcisnąć pauzę i czerwone kółko, które zapisze przejechane kilometry.
Uwaga - proszę sprawdzać czy jest dostępny sygnał GPS, gdyż bez niego kilometry nie zostaną zaliczone.
I gotowe!
Wy też możecie zbierać kilometry!
Jadąc do pracy, na basen czy na spotkanie ze znajomymi!
Mamy czas do 15 września 2017.

Przyłączcie się!
Przysyłajcie nam zdjęcia i filmiki rowerowe, podzielimy się nimi ze światem!
Motywujcie swoje rodziny, przyjaciół, znajomych i nieznajomych!
Wygrajmy!24 czerwca po raz trzeci w naszej parafii odbył się piknik rodzinny „ Ja, mama, tata z Panem Bogiem się brata”. Ksiądz proboszcz Zygmunt Nitecki udostępnił plac kościelny z ogrodem,
gdzie wszyscy mogli się zebrać i świętować.
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowano mnóstwo atrakcji - były zabawy, gry integracyjne, konkursy, malowanie twarzy, domków.
Piknik umilił swoim występem zespół ludowy „ NIEBOWIANKI” z Wincentynowa w asyście kapeli, której liderem jest Pan Roman Wojciechowski oraz tańce lednickie ks. Włodzimierza Moraczewskiego.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt Pana Zbigniewa Melki właściciela„ Zielonej Zagrody” z Prymusowej Woli.
W trakcie trwania pikniku zgromadzeni na placu kościelnym uczestnicy nie odczuwali głodu.
Przygotowano potrawy z grilla ( drób i kiełbaski),
oraz słodki poczęstunek (ciasta, lody i galaretki z bitą śmietaną). Na nudę nie było czasu!
Na zakończenie imprezy wylosowaliśmy "szczęśliwców", którzy otrzymali super nagrody:
rower, deskorolki, badmintony.
Serdeczne podziękowania składamy sponsorom oraz wszystkim, dzięki którym było możliwe zorganizowanie tegorocznego pikniku.

Parafialny Zespół Caritas składa szczególne podziękowania księdzu proboszczowi Zygmuntowi Niteckiemu za otwartość, wsparcie i zaangażowanie.
S
erdeczne podziękowania składamy:

Panu Adamowi Sojce – Dyrektorowi Generalnemu „ROLDROB” S.A.
Panu Cezaremu Dębcowi – właścicielowi firmy „DEKO SMAKU”
Panu Tadeuszowi Wojciechowskiemu – Wójtowi Gminy Sławno - za występ zespołu
ludowego”Niebowianki”

Ks. Włodzimierzowi Moraczewskiemu
Jackowi i Krzysztofowi Lechowskim – właścicielom firmy „ROMSTOM”
Rodzinie Sobkiewiczów
Panu Stanisławowi Fijałkowskiemu
Państwu Marioli i Jackowi Cieciura
Panu Tomaszowi Mazurkowi - właścicielowi cukierni „Mazurek”

Panu Zbigniewowi Melka – właścicielowi „Zielonej Zagrody” z Prymusowej Woli
Panu Grzegorzowi Przedborze za nagłośnienie

oraz wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie „Naszego Pikniku”.W dniach 24-25 marca nasz Zespół kolejny raz brał udział w zbiórce żywności " Tak pomagam".
Do akcji włączyły się Szkolne Koła Caritas ze SP nr 1 i SP nr 14.25 marca Zespół Parafialny Caritas przygotował dla maturzystów ciepły posiłek.


24 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Zespołu Caritas.


8 stycznia Zespół Caritas przygotował poczęstunek dla ministrantów i scholanek
uczestniczących w spotkaniu opłatkowym.


6 stycznia 2017 wolontariusze Caritas rozprowadzali kredę i kadzidło
ROK 2016 - AKTUALNOŚCI

18 grudnia Zespół przygotował spotkanie opłatkowe - poczęstunek dla pielgrzymów 200 tomaszowskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

17 grudnia odbyła się uroczysta msza święta w intencji darczyńców, którzy włączyli się w akcję " Drzewko Serc". Po mszy dzieci otrzymały prezenty.


W grudniu nasz Zespół włączył się w akcję prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej pod hasłem " Świąteczna poduszka Caritas" - wysłaliśmy 8 poszewek na jaśki.


Zespół Caritas otrzymał podziękowanie za właczenie się w akcję "Szlachetna Paczka"


W dniach 9 i 10 grudnia  Zespół wziął udział w zbiórce żywności " Tak pomagam".  W akcję włączyło się Szkolne Koło Caritas ze SP Nr 14 oraz wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego.


17 listopada o godz. 18.00 odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Wolontariusza z regionu tomaszowskiego i okolic. Mszy Św. przewodniczył zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej ks. Sebastian Krawczyk. Po mszy wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.


13 listopada Parafialny Zespół Caritas rozprowadzał rogale Świętego Marcina.
Zebrane ofiary będą przeznaczone na formację i działalność Parafialnego Zespołu Caritas,
ale przede wszystkim na prowadzenie świetlicy dla dzieci.
W dniach od 8 do 9 października wolontariusze naszego zespołu brali udział w skupieniu Parafialnych Zespołów Caritas w Ośrodku Konferencyjno - Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. Opieką duszpasterską wolontariuszy otoczył ks. Sebastian Krawczyk

12 sierpnia
Zespół wyruszył do Cielętnik z ciepłym poczęstunkiem dla Pielgrzymów 200 Pieszej Tomaszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pulpeciki, schabiki, bułeczki i ogóreczki cieszyły się powodzeniem.

 

W lipcu PZC włączył się w akcję Caritas "TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW".
Dzięki ofiarności darczyńców udało się zapełnić 33 tornistry, z czego 5 zostało przekazane do Caritas Archidiecezji Łódzkiej, natomiast 28 trafiło do najuboższych dzieci z naszej parafii.

11 czerwca w naszej parafii odbył się piknik rodzinny pod hasłem
" Ja, mama i tata z Panem Bogiem się brata".Po raz kolejny członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w dniach 4 i 5 marca brali udział w zbiórce żywności
w ramach akcji "Tak pomagam"
20 lutego dwoje dzieci ze świetlicy przyjęło Sakrament Chrztu Świętego.

31 stycznia 2016r. wolontariusze PZC przygotowali poczęstunek z okazji spotkania opłatkowego dla ministrantów, scholi młodzieżowej i dziecięcej oraz grupy oazowej.

ROK 2015 - AKTUALNOŚCI
W dniach 11-12 grudnia Zespół kolejny raz brał udział w zbiórce żywności " TAK POMAGAM", do pomocy w akcji włączyło się Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 6.


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowiecki organizuje cyklicznie zbiórkę plastikowych korków, ze sprzedaży których szkoła pomaga w rehabilitacji Daniela Jachimowskiego, który uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznał urazu czaszkowo-mózgowego. W chwili obecnej ma niedowład kończyn, nie mówi, nie porusza się. PZC zbiera i przekazuje plastikowe korki w ramach tej akcji. Otrzymaliśmy piękne podziękowanie od ZSP nr 3

29 listopada w pierwszą niedzielę Adwentu, tak jak w poprzednim roku zostało wystawione " Drzewko serc". Parafianie bardzo zaangażowali się w tą akcję. 19 grudnia odbyła się uroczysta msza święta dla obdarowywanych dzieci i darczyńców. Po mszy św. w salce przykościelnej przygotowany został poczęstunek dla osób obdarowujących.W miesiącu wrześniu odbyła się uroczysta msza święta za plony. Przeprowadzony został konkurs na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Pierwsze trzy miejsca otrzymały kosze upominkowe, natomiast następne nagrody pocieszenia. Po mszy św. wolontariusze PZC częstowali chlebem.


W sierpniu Zespół włączył się w akcję charytatywną Caritas Archidiecezji Łódzkiej pod hasłem " Tornister pełen uśmiechów". Udało zapełnić się 31 plecaków, z czego 5 zostało przekazanych do Caritas Archidiecezji Łódzkiej, natomiast 26 plecaków zostało przekazane dla najbiedniejszych dzieci z naszej parafii.

12 sierpnia zaopatrzeni w grille i jedzenie wyruszyliśmy do Cielętnik, gdzie mieli nocować pielgrzymi 199 Tomaszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, aby przygotować im ciepłą kolację. Kiełbasa i kaszanka z grilla cieszyły się ogromnym powodzeniem.


W okresie od 20.07 do 24. 07 odbyły się półkolonie, w których brało udział 11 dzieci z naszej parafii. Dzieci miały zapewnione drugie śniadanie i obiad, oraz wycieczki min. do: Parku Linowego na terenie OSiR, zajęcia na basenie
w Spale w COS-ie, zwiedzały bunkry na Konewce oraz miały pieszą wycieczkę do Grot Nagórzyckich.


W dniu 12 lipca PZC przeprowadził zbiórkę pieniędzy do puszek - pomoc w leczeniu rocznego Kubusia Gawrona, chorego na neuroblastomę - nowotwór złośliwy.


21 czerwca odbyła się uroczysta msza św. którą odprawił ks. Sebastian Krawczyk zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Podczas mszy oficjalnie został wręczony Statut Parafialnego Zespołu Caritas
Archidiecezji Łódzkiej.


21 czerwca odbyło się szkolenie członków Zespołu z zakresu " Podstawowe aspekty wolontariatu", które przeprowadziła Pani Danuta Sażyn - Kierownik Biura Wolontariatu Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Zapoznaliśmy się z przepisami dotyczącymi aspektów prawnych wolontariatu.

6 czerwca w naszej parafii odbył się pierwszy piknik rodzinny pod hasłem " Ja, mama i tata z Panem Bogiem się brata". Podczas pikniku zarówno i dzieci i dorosłych czekały różne atrakcje: gry zręcznościowe, zjeżdżalnie. Atrakcją pikniku był przygotowany przez członków PZC grill i poczęstunek wyrobami przekazanymi przez sponsorów.


W maju odbyło się spotkanie członków PZC z psychologiem Panią Martą Sobolak. Tematem szkolenia było " w co grają ludzie, czyli komunikacji interpersonalnej. Temat ten wprowadził nas w zagadnienia porozumiewania się między osobami tak, by swoim zachowaniem i rozmową nie powodować konfliktów międzyludzkich.

W dniach 13 i 14 marca 2015r. wolontariusze Zespołu brali udział w zbiórce żywności w sklepie "Carrefour" w ramach akcji " TAK POMAGAM".

ROK 2014 - AKTUALNOŚCI

W okresie Adwentu PZC przy ołtarzu głównym wystawił drzewko, na którym zostały zawieszone serca z wiekiem i imieniem dziecka. Do " Drzewka Serc" przy współpracy z katechetami pracującymi w szkołach podstawowych należącymi do parafii zostało zakwalifikowanych 100 dzieci.
Uroczyste wręczenie paczek odbyło się podczas mszy św. w dniu 20 grudnia 2014r. Wszyscy darczyńcy po mszy św. zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez wolontariuszy PZC.


W pierwszą Niedzielę Adwentu zostały wystawione kosze na żywność. Parafianie przez cały okres Adwentu mogli przekazywać żywność, która przeznaczona została na paczki dla najuboższych parafian.