W dniach 25-26 czerwiec br. grupa pielgrzymów z Naszej Parafii udała się na pielgrzymkę do Krakowa miasta koronacyjnego i nekropolii królów Polski. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Rynek Główny, kościół Mariacki, Sukiennice oraz Zamek Królewski na Wawelu. Przechodząc z wawelu udaliśmy się pod Pałac Biskupi, pod słynne "okno papieskie" z którego Jan Paweł II rozmawiał z tłumami. Ważnym punktem naszej pielgrzymki był kościół św. Marka, gdzie zakrystianinem był Michał Giedroyć (lit. Mykolas Giedraitis) urodził się około 1420 roku w Giedrojciach, zmarł 4 maja 1485 w Krakowie. Polski zakonnik, kanonik regularny od pokuty, błogosławiony Kościoła katolickiego, patron chorych, zakrystianów oraz współpatron sióstr zwanych jadwiżankami wawelskimi.W 1465 roku zdobył stopień naukowy bakałarza sztuk wyzwolonych, czyli filozofii. W Krakowie złożył śluby zakonne. Mimo zdobytego wykształcenia Michał pozostał bratem zakonnym i nigdy nie przyjął święceń kapłańskich. Prosił kapitułę Zakonu o pozostanie w Krakowie i wypełnianie funkcji zakrystiana w kościele św. Marka. Opiekował się świątynią, sprzątał ją, dbał o piękno ołtarzy, otaczał troską Najświętszy Sakrament, służył do Mszy św. jako ministrant. Mieszkał w bardzo małym pomieszczeniu obok wejścia do kościoła. Prowadził życie głębokiej modlitwy, pokuty i miłości bliźniego. Szczególną czcią otaczał Jezusa Ukrzyżowanego, który według tradycji zakonnej przemówił do Michała z Krzyża. Do tej pory krzyż ten znajduje się w kościele św. Marka w Krakowie. Słowa Chrystusa brzmiały: „Bądź cierpliwy aż do śmierci, a dam ci koronę życia”. Michał modlił się także często do Maryi w wizerunku z kościoła św. Marka, zwanym dziś popularnie Matką Bożą Giedroyciową. Dzięki swojej posłudze miał kontakt z ludźmi, którym służył duchową radą i wypraszał niejednokrotnie cudowne łaski uzdrowienia. Odwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II, następnie udaliśmy się do Sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz uczestniczyliśmy we mszy świętej. Zwiedziliśmy muzeum Św. Siostry Faustyny. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Wieczorem odśpiewaliśmy apel i udaliśmy się na spoczynek.

Rano braliśmy udział w uroczystej mszy świętej. Brat Celestyn oprowadził nas po Sanktuarium, opowiedział jego historię oraz poprowadził Drogę Krzyżową "Dróżkami kalwaryjskimi" .

Opuszczając Kalwarię odwiedziliśmy rodzinne miasto Papieża Jana Pawła II - WADOWICE. Zwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II, mieszczące się w jego domu rodzinnym, Kościół parafialny – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP, z XVIII w., prezbiterium z XV w.

Wracając do naszego miasta umocnieni w wierze w drodze powrotnej pokłoniliśmy się Matce Boskiej Częstochowskiej z podziękowaniem za pielgrzymkę. W czasie podróży nie zabrakło modlitwy, śpiewu i radosnego śmiechu. Nad całością pielgrzymki czuwał ksiądz kanonik Zygmunt Nitecki. Wdzięczni Panu Bogu za pielgrzymowanie szczęśliwie wróciliśmy do domu.